Nabożeństwo ku czi Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Od wielu lat wierni naszej parafii, a także przyjezdni goście, gromadzą się licznie w pierwszą sobotę każdego miesiąca o godz. 17.00, aby przeżywać Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Jest to nabożeństwo, o które podczas objawień fatimskich prosiła sama Maryja. Matka Boża ukazując się dzieciom fatimskim dnia 13 lipca 1917 roku najpierw pokazała im piekło, a następnie powiedziała:  ?Widzieliście piekło, dokąd idą dusze biednych grzeszników. Aby ich ratować, Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Wspomniała również o Komunii św. wynagradzającej w pierwsze soboty. Później pojawiło się ?doprecyzowanie? szczegółów. Łucja będąc  w nowicjacie sióstr doroteuszek w hiszpańskim mieście Pontevedra, dnia 10 grudnia 1925 r. przeżyła kolejne prywatne objawienie. Maryja poprosiła, by ?wyjmować ciernie grzechu z Jej serca?. Jak? Przez pięć kolejnych pierwszych sobót miesiąca: 1) odprawić spowiedź (nie musi być w samą sobotę, może być wcześniej), 2) przyjąć Komunię św., 3) odmówić część Różańca, 4) przez 15 minut rozmyślać nad tajemnicami Różańca. Tym praktykom ma równocześnie towarzyszyć intencja wynagradzająca, czyli pragnienie zadośćuczynienia Bogu i Maryi za wszelkie grzechy i zniewagi ludzi oraz pragnienie nawrócenia grzeszników. Maryja przekazała Łucji obietnicę, że tym, którzy odprawią w ten sposób pięć pierwszych sobót, przyjdzie w godzinie śmierci ze wszystkimi łaskami. Poniżej zamieszczamy tekst nabożeństwa odprawianego w naszej parafii, z nadzieją, że wielu będzie pomocny w prywatnym odmawianiu lub wprowadzeniu w parafiach, w których nie odbywa się jeszcze takie nabożeństwo.

Tekst Nabożeństwa

w Parafii M.B. Fatimskiej w Nisku

(Wprowadzenie sztandaru Wspólnoty Różańcowej)

(Pieśń Maryjna na wejście)

Wstęp (tymi lub innymi słowami ? wg uznania celebransa)

Matka Boża ukazując się w Fatimie wskazała na Swe Niepokalane Serce jako na pewną drogę ocalenia i uniknięcia zapowiedzianej kary. We wspomnieniach siostry Łucji czytamy: „Druga tajemnica odnosi się do nabożeństwa ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Nasza Pani 13 czerwca 1917 r. zapewniła mnie, że nigdy mnie nie opuści i że Jej Niepokalane Serce będzie zawsze moją ucieczką i drogą, która mnie będzie prowadziła do Boga. Mówiąc te słowa, rozłożyła swe ręce i przeszyła nasze serca światłością, która z nich płynęła. Wydaje mi się, że tego dnia to światło miało przede wszystkim utwierdzić w nas poznanie i miłość szczególną do Niepokalanego Serca Maryi, tak jak to było w dwóch innych wypadkach odnośnie do Boga i do tajemnicy Trójcy Przenajświętszej. Od tego dnia odczuliśmy w sercu bardziej płomienną miłość do Niepokalanego Serca Maryi. Hiacynta mówiła mi nieraz: „Ta Pani powiedziała, że jej Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która cię zaprowadzi do Boga. Kochasz ją bardzo? Ja kocham jej Serce bardzo. Ono jest tak dobre!””

Po 10 latach Maryja, objawiając się przebywającej już w klasztorze siostrze Łucji, powróciła do prośby o rozpowszechnienie nabożeństwa do Swego Niepokalanego Serca. Prosiła o czczenie Go szczególnie w pierwsze soboty miesiąca i obiecała specjalne łaski tym, którzy będą mu wierni.

Idąc za wezwaniem Matki Bożej, naszej matki i patronki naszej wspólnoty parafialnej, gromadzimy się by oddawać cześć jej Niepokalanemu Sercu. Naszą modlitwą chcemy na pierwszym miejscu wynagrodzić Maryi zniewagi, jakimi obrażają Ją współcześni ludzie. Chcemy naszą modlitwą otoczyć także wszystkich parafian, dobroczyńców naszej parafii (można wymienić bardziej szczegółowo), chorych, potrzebujących, a nade wszystko biednych grzeszników, aby uratować ich od wiecznego potępienia. Dla świata zaś chcemy wybłagać Tryumf Niepokalanego Serca Maryi. Polecajmy także przez ręce Maryi swoje prywatne intencje.

Pragniemy wypełnić cztery warunki nabożeństwa wynagradzającego:

1. Spowiedź Św. – lub stan łaski uświęcającej jeśli spowiedź została odprawiona wcześniej,

2. Różaniec – jedna część,

3. Medytacja,

4. Komunia Św. (w czasie epidemii czy dla chorych polecana jest Komunia św. duchowa).

Wszystkie warunki wypełniamy, wzbudzając intencję wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

Pieśń ku czci Matki Bożej

Modlitwa przed różańcem (odmawiają wszyscy jeśli jest wyświetlona na ekranie)

Królowo Różańca Świętego. * Oto klękamy do modlitwy, * by w pierwszą sobotę * odmówić różaniec, * o który prosiłaś. * Chcemy przez niego* zadośćuczynić za grzechy swoje, * naszych bliskich,* naszej Ojczyzny * i całego świata. * Pragniemy modlić się szczególnie za tych, * którzy najdalej odeszli od Boga * i najbardziej potrzebują Jego miłosierdzia. * Wspomóż nas, * abyśmy pamiętali o tej intencji * wyznaczonej przez Ciebie. Pomóż nam* wynagradzać naszym różańcem * cierpienia Twego Niepokalanego Serca * i Najświętszego Serca Jezusowego.

RÓŻANIEC (z rozważaniami)

Modlitwa do odmawiania po każdej dziesiątce Różańca św.

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

(Różaniec można zakończyć śpiewem: „Witaj Królowo”)

Witaj, Królowo, Matko Miłosierdzia, życie słodyczy i nadziejo nasza witaj! Do Ciebie wołamy wygnańcy synowie Ewy; do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O, łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo! Amen.

Modlitwa wynagradzająca (Modlitwa Anioła)

Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty. W najgłębszej pokorze cześć Ci oddaję i ofiaruję Tobie Przenajdroższe Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecnego na ołtarzach całego świata jako wynagrodzenie za zniewagi, świętokradztwa i obojętność, którymi jest On obrażany. Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i przez przyczynę Niepokalanego Serca Maryi, proszę Cię o łaskę nawrócenia biednych grzeszników. Amen.

Pieśń ku czci Matki Bożej

Modlitwa przed medytacją (odmawiają wszyscy jeśli jest wyświetlona na ekranie)

Zjednoczeni ze wszystkimi aniołami * i świętymi w niebie, * zapraszamy Ciebie, * Najświętsza Panno Maryjo, * do rozważania z nami tajemnic świętego różańca, * co czynić chcemy na cześć i chwałę Boga * oraz dla zbawienia dusz. * Pomóż nam unikać wszelkich rozproszeń, * które mogłyby nas nachodzić podczas rozmyślania * nad tajemnicami życia Jezusa.

MEDYTACJA

(Piętnastominutowa medytacja audio lub czytana przez prowadzącego)

Medytację na poszczególne pierwsze soboty można wysłuchać lub pobrać ze strony Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem:

https://sekretariatfatimski.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=40&Itemid=339

Modlitwa wynagradzająca po medytacji (Modlitwa Anioła)

O Boże mój, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie i miłuję Ciebie. Proszę Cię o przebaczenie dla tych, którzy w Ciebie nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, Tobie nie ufają i Ciebie nie miłują.

Pieśń ku czci Matki Bożej

MODLITWA POŚWIĘCENIA NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

Komentarz

Modlitwa, którą teraz odmówimy powstała w oparciu o słowa, jakie Papież Jan Paweł II skierował do Maryi w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 1984 r.. Wypowiedziany wówczas na placu św. Piotra w Rzymie akt poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi stanowił wypełnienie prośby Matki Bożej Fatimskiej, która domagała się, by tego poświęcenia dokonał Ojciec Święty w jedności z wszystkimi biskupami świata. Akt ten został przyjęty przez niebo i pozwolił Maryi zapoczątkować spełnianie danych nam w Fatimie obietnic. Niebawem bez jednego wystrzału upadł komunizm, narody odzyskały wolność, nastał kres prześladowań Kościoła. Jak mówiła Siostra Łucja, ten akt ?był pierwszym triumfem Niepokalanego Serca Maryi?. Modlitwa papieska miała moc poruszyć niebo. Dziś przeżywając pierwszą sobotę miesiąca przypominamy niejako Matce Bożej słowa Ojca Świętego Jana Pawła II. One były skuteczne, przywoływały cuda. Taka właśnie ma być także nasza modlitwa wynagrodzenia.

Modlitwa

Błogosławiona jesteś, Maryjo, posłana przez Boga do Fatimy, która przyniosłaś światu orędzie nadziei, wezwanie do modlitwy i pokuty oraz prośbę o wynagradzanie za grzechy popełniane przez współczesnych ludzi.

Gdy Twe słowa o triumfie Twego Niepokalanego Serca zbliżają się zwolna do swego wypełnienia, my, odprawiając nabożeństwo wynagradzające, zwracamy się do Ciebie w duchu miłości, pokory i ufności bezgranicznej i jednocząc się z całym Kościołem wołamy do Ciebie:

?Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko! …?

Stajemy dzisiaj przed Tobą, Matko nasza, Matko naszych rodzin, Matko ludzi i całych narodów. Ty znasz wszystkie nasze cierpienia i nadzieje, Ty czujesz po macierzyńsku wszystkie zmagania pomiędzy dobrem a złem, pomiędzy światłem i ciemnością, jakie wstrząsają naszym współczesnym światem. Prosimy, przyjmij nasze wołanie skierowane w Duchu Przenajświętszym wprost do Twojego Serca i ogarnij macierzyńską miłością ten nasz ludzki świat, który Ci zawierzamy pełni niepokoju o doczesny i wieczny los nas samych i wszystkich naszych sióstr i braci.

Mówiłaś ze smutkiem: ?Wiele dusz idzie na potępienie?. Swej duchowej córce Łucji tłumaczyłaś, że ?dzisiejszy świat bardziej zasługuje na potop niż czasy Noego?, a w swym fatimskim sekrecie pozostawiłaś nam ostrzeżenie: Świat zasłużył dziś na wielką karę Bożą.

Tylko Bóg ma moc zmienić bieg naszych dziejów, położyć kres rozrastającej się wokół nas cywilizacji śmierci, obudzić w ludziach pragnienie budowania nowego, lepszego świata. Jako uczniowie Chrystusa, wezwani do służby pod Jego sztandarem, stojąc dzisiaj przed Tobą, pragniemy wraz z całym Kościołem, wobec Twego Niepokalanego Serca, zjednoczyć się z poświęceniem, w którym Syn Twój, z miłości ku nam, oddał się Ojcu: ?Za nich – powiedział – Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie? (J 17,19). Pragniemy zjednoczyć się z naszym Odkupicielem w tym poświęceniu za świat i ludzkość, które w Jego Boskim Sercu ma moc przebłagać i zadośćuczynić.

Oddajemy się dziś Tobie bez zastrzeżeń, by każdy z nas był „Totus Tuus”-„cały Twój”, aż na wieki, by nic nie odłączyło nas od Jezusa, Zbawiciela świata. Niech nasze poświęcenie, zjednoczone z poświęceniem Twego Syna, ma moc przemieniać otaczający nas świat. Niech ogarnie wszystkich ludzi i przewyższa wszelkie zło, jakie duch ciemności zdolny jest rozniecić w sercu człowieka i w jego dziejach: jakie już rozniecił w naszych czasach.

Prosimy Cię, Maryjo! Ukaż nam swe Niepokalane Serce, będące drogą, która zaprowadzi dzisiejszy świat do Boga.

Wśród licznych zagrożeń i niepewności jutra, wołamy do Ciebie w zaufaniu bez granic:

Pomóż nam przezwyciężyć grozę zła, która tak łatwo zakorzenia się w sercach współczesnych ludzi – zła, które w swych niewymiernych skutkach ciąży już nad naszą współczesnością i zdaje się zamykać drogi ku przyszłości!

Od głodu i wojny – wybaw nas!

Od wojny atomowej i od nieobliczalnego samozniszczenia – wybaw nas!

Od grzechów przeciw życiu człowieka – wybaw nas!

Od nienawiści i deptania godności dzieci Bożych – wybaw nas!

Od wszelkich rodzajów niesprawiedliwości w życiu społecznym, państwowym i międzynarodowym – wybaw nas!

Od deptania Bożych przykazań – wybaw nas!

Od usiłowań zdeptania prawdy o Bogu w sercach ludzkich – wybaw nas!

Od przytępienia wrażliwości sumienia na dobro i zło – wybaw nas!

Od grzechów przeciw Duchowi Świętemu – wybaw nas!

Przyjmij, nasza Matko, to wołanie nabrzmiałe cierpieniem wszystkich ludzi! Przepojone cierpieniem całych społeczeństw!

Pomóż nam mocą Ducha Świętego przezwyciężać wszelki grzech, grzech w każdej jego postaci: w nas i wokół nas.

Niech nasze dziecięce oddanie się Tobie stanie się narzędziem, którym posłużysz się zgodnie z wolą Bożą, aby rychlej nadeszła cywilizacja miłości, aby pojawiła się wśród nas wiosna chrześcijaństwa i zakwitła świętością życia nas, naszych rodzin i całych narodów.

Niech jeszcze raz objawi się w dziejach świata nieskończona potęga Odkupienia: potęga Miłości miłosiernej! Niech powstrzyma zło! Niech przetworzy sumienia! Niech w Sercu Twym Niepokalanym odsłoni się dla wszystkich światło Nadziei!

Niech Serce Twe Niepokalane zmieni świat.

Amen.

Pieśń ku czci Matki Bożej

Komentarz (ten lub podobny wg uznania celebransa)

Pozostały czas do rozpoczęcia mszy św. wykorzystujemy, aby w ciszy każdy z nas tutaj obecnych mógł chociaż przez chwilę polecić Dobremu Bogu, przez ręce Maryi swoje intencje. Otoczmy tą indywidualną modlitwą wszystkie sprawy naszych rodzin, rodziny parafialnej, dobroczyńców naszej parafii. Polećmy przez pośrednictwo Maryi wszystkich chorych, tych, którzy odeszli do Domu Ojca. Zróbmy też stosowne postanowienia dotyczące naszego przyszłego życia, abyśmy stali się prawdziwymi Rycerzami Maryi.

(Modlitwa w ciszy do rozpoczęcia Mszy św.)

(Na zakończenie Eucharystii zmiana Tajemnic Różańcowych)                                                                             

             opr. ks. Adam Kochmański